Razvijen od strane Blue Brain Games, The House of Da Vinci trilogija postala je jedna od prepoznatljivih igara u žanru logičkih igara još od svog debija 2017. godine. Prvobitno inspirisana poznatom serijalom The Room, ova franšiza je pronašla svoj put kroz jedinstvenu kombinaciju renesansne estetike i inovativne mehanike igranja. Tokom godina, Blue Brain Games je usavršio svoj zanat, a druga igra u serijalu je postigla visoke ocene. Sa The House of Da Vinci 3, studio donosi zaključenje sage koja je oduševila ljubitelje misaonih izazova i složenih priča.
Radnja igre smeštena je u maštovitu renesansnu eru i nastavlja priču o Đakomu, šegrtu Leonarda da Vinčija. Nakon što je jedva izbegao zasedu na kraju igre The House of Da Vinci 2, Đakomo se nalazi zarobljen u katakombama, gde njegov prvi zadatak postaje obnova Oculus Perpetua, uređaja koji može otkriti tajne prošlosti. Priča se razvija kroz kvalitetno odrađene animacije i dokumente rasute po svetu igre, pružajući zanimljivu misteriju prožetu istorijskim detaljima.
Ljubitelji igara poput The Room ili The Witness pronaći će poznate, ali jedinstvene elemente u The House of Da Vinci 3. Njen steampunk stil podseća na zagonetne mehanizme iz Dishonored-a, dok mehanike manipulacije vremenom asociraju na klasike poput The Legend of Zelda: Oracle of Ages, kao da ovo ostvarenje želi da preuzme sve ono najbolje iz industrije, bez obzira na to odakle dolaze ideje dok god se uklapaju u osnovnu ideju.
Osnovu igre čini linearna avantura sa zagonetkama koja kombinuje taktilnu mehaniku sa istraživanjem okruženja. Izazovi uključuju složene mehaničke naprave, slagalice sa pomeranjem delova i apstraktne misaone zadatke. Glavna odlika igre ostaje Oculus Perpetua, koji omogućava igračima da manipulišu vremenom i rešavaju zagonetke promenom prošlosti. Na primer, presecanje užeta u prošlom vremenskom okviru može sprečiti pacove da preplave lokaciju u sadašnjosti, omogućavajući napredak.
Linearni dizajn ograničava istraživanje na oblasti sa interaktivnim zagonetkama, smanjujući potrebu za vraćanjem unazad. Ipak, ovo zahteva oštro oko za detalje, jer interaktivni elementi ponekad mogu biti teški za uočavanje, posebno na manjim ekranima. Srećom, sistem saveta sa različitim nivoima pomoći omogućava uživanje igračima svih veština.
Vizuelno, igra briljira u uvlači igrača u svoj renesansni svet. Bogato detaljni pejzaži – od mračnih katakombi do svetlih radionica – dočaravaju veličanstvo i misteriju Da Vinčijeve ere. Dodavanje sofisticiranih naprava i vizuelnih efekata manipulacije vremenom dodatno obogaćuje iskustvo.
Narativ je podržan kvalitetnom glasovnom glumom i impresivnom muzikom koja prati atmosferične lokacije igre. Ovi elementi zajedno stvaraju privlačno okruženje koje dodatno uvlači igrače u priču.
Prvobitno optimizovana za mobilne uređaje, The House of Da Vinci 3 je uspešno prilagođena konzolama, iako se njen poreklo zasnovano na ekranu osetljivom na dodir povremeno primećuje. Na kontrolerima, mehanika usmerenog kliktanja zahteva malo prilagođavanja, ali postaje intuitivna nakon kraće obuke. Veći ekrani pružaju bolju vidljivost za složene zagonetke, što verziju za konzole čini privlačnom za igrače koji žele dublje stapanje sa igrom.
Dizajn zvuka je još jedna snažna strana igre, sa muzikom inspirisanom renesansom koja dodatno produbljuje tematsku dubinu. Svaki škripav zvuk, zveckanje i mehanički zuj deluju pažljivo osmišljeni, dodajući sloj uranjanja u taktilne zagonetke.
The House of Da Vinci 3 predstavlja dostojan završetak ambiciozne trilogije. Njene izazovne zagonetke, zanimljiv narativ i upečatljiva prezentacija čine je obaveznom igrom za ljubitelje ovog žanra. Iako se povremeno osećaju koreni igre na mobilnim uređajima, njene prednosti daleko nadmašuju sitne nedostatke. Bilo da ste iskusni rešalac mozgalica ili početnik, The House of Da Vinci 3 nudi nagrađujuće putovanje kroz svet gde se maštovitost i istorija prepliću.
Hvala Blue Brain Games na ustupljenoj igri; Ovo nije uticalo na konačnu ocenu u skladu sa našom politikom o objektivnosti.