Iz malenog španskog razvojnog tima Abylight Studios stigao nam je možda i najambiciozniji naslov do sad, Citadelum. Tim koji je poznat po strategijama i upravljačkim simulacijama ovog puta je odlučio da priredi lep fleš-bek starijim igračima. Ova igra smeštena u doba Starog Rima kombinuje elemente upravljačkih simulacija sa složenim sistemima trgovine i osvajanja, što može podsećati na klasike kao što su Pharaoh, Ceasar, Zeus ili čak serijal Civilization u manjoj meri. Dok je fokus prvenstveno na izgradnji i upravljanju gradovima, Citadelum nudi i određenu strategiju kroz sistem bitaka i uslišavanje božanskih hirova, što igri daje dodatnu dubinu.
U Citadelumu, igrači preuzimaju ulogu Gaja Oktavijana, usvojenog sina Julija Cezara, i prolaze kroz kampanju koja se sastoji od deset misija širom Rimskog carstva. Iako priča nije glavni fokus, ove misije služe kao vodič za osnovno razumevanje mehanika igre. Igra počinje sa skromnim selom, gde je zadatak izgradnja infrastrukture poput puteva, kuća za radnike, farmi i sistema za dovod vode. Svaka zgrada i resurs moraju biti pažljivo balansirani kako bi grad rastao i napredovao. Osnovni resursi, poput hrane, vode i zanatskih proizvoda, moraju biti dostupni u izobilju da bi se zadovoljile potrebe stanovnika.
Osim toga, igra uključuje sistem patricija i plebejaca, gde patriciji ne rade, ali plaćaju porez, dok plebejci rade na poljima, u zanatskim radionicama i drugim proizvodnim sektorima. Porezi i trgovina sa drugim gradovima donose dodatne resurse potrebne za održavanje grada. Takođe, igrači moraju zadovoljiti bogove iz rimskog panteona kroz hramove i festivale, što može doneti različite bonuse gradu. Međutim, zanemarivanje određenih bogova može rezultirati katastrofama poput gladi ili požara.
Jedna od najzanimljivijih karakteristika igre je borbeni sistem. Igrači mogu regrutovati legije vojnika i voditi ih u bitke protiv neprijateljskih vojski. Iako je borbeni sistem relativno jednostavan, sa automatskim bitkama i ograničenim brojem jedinica, on dodaje dodatni sloj strategije u igri.
Citadelum se vizuelno oslanja na klasične graditeljske igre iz perioda kraja 90-ih i početka 2000-ih, poput Pharaoh i Zeus. Iako ima retro estetiku, igra koristi modernije grafičke detalje, što omogućava igračima da zumiraju i istražuju unutrašnjost svake zgrade, posmatrajući zanatlije i radnike na delu. Ovaj detaljan pristup čini izgradnju grada još privlačnijom. Doduše, primećuje se i nekonzistentnost prikaza igre, jer koliko god da su detaljni modeli zgrada, vegetacije, ali i modeli likova nas nisu oduševili.
Što se tiče zvuka, igra koristi autentične zvučne efekte koji prate radnje poput gradnje, ratovanja i festivala. Muzika, iako prijatna, ne donosi mnogo raznovrsnosti, ali se dobro uklapa u ambijent igre.
Citadelum uspešno oživljava duh klasičnih igara gradnje i menadžmenta, nudeći igračima nostalgično iskustvo u modernom ruhu. Međutim, igra pati od nedostatka raznolikosti u sadržaju, naročito u oblasti proizvodnih lanaca i borbenih jedinica. Iako je kampanja dovoljno interesantna, odsustvo multiplayer opcije i ograničeni sistem borbe mogu umanjiti dugoročnu privlačnost za širi krug igrača. Za ljubitelje žanra i one koji traže povratak u zlatno doba upravljačkih simulacija, Citadelum nudi solidno iskustvo, ali možda neće dugo zadržati pažnju svih.
Igru nam je poslao Abylight Studios ali to nije uticalo na konačnu ocenu u skladu sa našom politikom o objektivnosti.